Днес, 27.02.2024 г., в зала 2.101 „Каритас България" и „Каритас Русе" в партньорство с Русенския университет „Ангел Кънчев" проведоха публична дискусия със студенти и граждани на тема „Предизвикателства пред младите хора за активен принос в осигуряването на качествена и достъпна дългосрочна грижа за възрастните хора в България".
Сред гостите на събитието бяха ректорът проф. д-р инж. Пламен Кангалов, председателят на Общото събрание и председател на Общинския съвет в Русе акад. Христо Белоев, зам.-областният управител Георги Георгиев, изпълнителният директор на „Каритас Русе" Стефан Марков", деканът на факултет „Обществено здраве и здравни грижи" проф. д.н. Никола Събев и други.
„За Русенския университет е чест да е домакин на публичната дискусия как младите хора могат да помогнат социално и битово възрастните хора. Обществото разчита на младите хора и се радвам, че в Русенския университет има студенти, които са се посветили на тази дейност.", посочи в приветствието си проф. Кангалов.
Акад. Белоев отбеляза, че преподаватели и студенти от три факултета – „Природни науки и образование", „Обществено здраве и здравни грижи" и „Бизнес и мениджмънт", имат отношение по темата на дискусията. „За града е важно да има създадена среда за дългосрочна грижа за възрастните хора, а призванието на университета е да подготви млади специалисти. Грижата за възрастните хора, за хората със специални потребности ще е важна задача занапред, която обществото трябва да реши. Убеден съм, че дискусията ще е отправна точка за бъдещи действия и решения", отбеляза акад. Белоев.
Сред лекторите на дискусията бяха доц. д-р Валентина Василева – ръководител на катедра „Педагогика" и ас. Дима Спасова, катедра „Педагогика" към факултет „Природни науки и образование" на Русенския университет.
По време на срещата участниците обсъдиха въпроси, свързани със значението на предоставянето на комплексни социално-здравни услуги за възрастните хора (над 65-годишна възраст) с хронични заболявания в домашна среда и в общността, необходимостта от професионална подготовка на бъдещи специалисти по социална работа и здравни грижи, в т.ч. ролята на местните и национални публични институции в процеса по координиране на мерки и инструменти в сферата на дългосрочната грижа.



