На 11 декември 2024 г. петима студенти на Русенския университет бяха отличени за своя талант и постижения в областта на информационните и комуникационните технологии (ИКТ) в рамките на четвъртото издание на стипендиантската програма на Хуауей Технолоджис България. Събитието се проведе в зала Event Space Vertigo в София, като събра студенти, университетски представители и официални гости.
Официални гости на събитието бяха зам.-министърът на икономиката и индустрията - Николай Павлов; Любомир Йосифов, главен секретар на Министерство на образованието и науката; Н.ПР. Дай Цинли, посланик на Народна република Китай; проф. Миглена Темелкова, председател на съвета на ректорите,; проф. Евдокия Пашева, заместник председател на Българска Академия на науките; както и ректори, заместник - ректори, професори и студенти от цялата страна. Сред гостите на церемониятая беше и зам.-ректорът на Русенския университет доц. д-р Десислава Атанасова.
Отличените студенти са:
Мартин Минчев – специалност „Компютърни системи и технологии"
Драгомир Венков – специалност „Интернет и мобилни комуникации"
Радина Борисова – специалност „Право"
Рени Владимирова – специалност „Електроинженерство"
Мирослав Павлов – специалност „Компютърни системи и технологии"
Програмата на Huawei, която е част от глобалната стратегия на компанията за корпоративна социална отговорност, предоставя на студенти възможност да демонстрират своите знания и умения, както и да се докоснат до иновации в сферата на високите технологии.
„Стипендиантската програма на Хуаеуй Технолоджис България е нещо повече от финансова подкрепа. Това е ангажимент към младите таланти и подкрепа за следващото поколение иноватори и лидери. За тези 4 години сме инвестирали общо един милион лева в стипендии на 230 талантливи студенти от цялата страна. В Хуауей сме ангажирани с различни начини за подкрепа на образованието и иновациите", каза домакинът на събитието, Тери Ли – генерален мениджър на Хуауей Технолоджис България
"Един от основните приоритети в работата на Министерството на икономиката и индустрията е изграждането на конкурентоспособна индустрия чрез развитие на нови технологии, иновации и стимулиране на високотехнологични компании. Постигането на този приоритет е невъзможно без квалифицирани кадри във високотехнологичните сектори, какъвто е секторът на информационните и комуникационни технологии.", каза пред студентите и гостите заместник-министърът на икономиката и индустрията, Николай Павлов.
Пред отличените студенти Н.ПР Дай Цинли, посланик на Китайска народна република заяви, че от навлизането си на българския пазар през 2004 година Хуауей играе ключова роля в развитието на индустрията и технологичните иновации, но също така и активно изпълнява своите социални отговорности. „Стипендиантската програма е ярък пример за това, демонстрирайки искреността и ангажимента на китайските компании към развитието на българското общество. Стипендията не е просто финансова подкрепа, тя е и духовна мотивация.", сподели Н.ПР. Дай Цинли.
Проф. Миглена Темелкова, председател на съвета на ректорите в България сподели, че инициативата е насочена към това българските младежи да бъдат на високо технологично ниво. „Смятам, че това е едно от призванията, които Хуауей успешно изпълнява в България" каза проф. Темелкова. „Тук е мястото да кажа, че в колаборация с бизнеса и с фирми като Хуауей, българските университети имат възможност да дават едно наистина професионално ориентирано обучение. Защото единствено и само в партньорство с бизнеса българските университети могат да създават кадри, които са адекватни на потребностите на пазара на труда.", допълни тя
„Бих искала да поздравя Хуауей Технолоджис за тяхната инициатива за стипендиантска програма в областта на информационните и комуникационни технологии и за това, че превърнаха това събитие в традиция, което не е лесно в една чужда страна. Българска академия на науките винаги е подкрепяла и ще подкрепя програмата, защото считам, че младите хора имат нужда от мотивация и стимул в началото на своя професионален път. Бих искала също да приветствам и победителите в това състезание. Не е достатъчно само да се използват постиженията на информационните и комуникационни технологии, вие сте вложили творчество и индивидуален подход, за което ви поздравявам. Конкуренцията в тази сфера е много голяма и се надявам във вашето бъдещо професионално развитие да си спомните къде и как сте направили първите си стъпки." каза от своя страна чл.кор.проф. Евдокия Пашева, заместник-председател на Българската академия на науките.
По време на събитието, като част от културния обмен гостите се насладиха на изпълнения на народни танци от детски танцов ансамбъл от Национален учебен комплекс по култура с изучване на италиански език и култура, както и на традиционен музикален китайски инструмент.
Ключовата мисия на Хуауей е да обогати човешкия живот чрез комуникация. За да осигури взаимосвързаност, компанията твърдо вярва, че науката, технологиите и образованието могат значително да насърчат развитието на обществото и да допринесат за развитието на България.