В дните, когато Русенският университет отбелязва своята 75 годишнина, на 12 и 13 ноември в Русе се проведе и 59-тата годишна международна научна конференция, организирана съвместно от Съюза на учените - Русе и Русенския университет. Темата на конференцията е устойчива: „Нови индустрии, цифрова икономика, общество - Прогнози за бъдещето" - III. В Програмата на научния форум, който се проведе и във филиалите на Русенския университет в Силистра (16.10.2020г. ) и Разград (6-7.11.2020г.) се включиха учени от 76 университети и научни организации на 15 държави (Беларус, България, Италия, Испания, Израел, Казахстан, Кувейт, Молдова, Полша, Румъния, Р С Македония, Р Хърватска, Турция, Украйна, Франция) с 390 научни съобщения, резюметата и резултати от изследвания.
За пръв път с пленарни доклади на съвместното паралелно научно събитие - 7 – ма Международна конференция по Енергийна ефективност и селскостопанско инженерство (EE&AE) се представиха известни учени от Франция, Турция, Румъния и България: д-р Джайлс Нотън от Университета на Корсика Паскуале Паоли, Франция; старши научен сътрудник д-р Габриела Кърцумару от Националния Институт за изследвания и разработки в областта на електроинженерството (ICPE-CA) Букурещ, Румъния; доц. д-р Радосвета Сокулу, ръководител на филиала по Телекомуникации в селското стопанство на университета Еге, Турция и доц. д-р Людмил Стоянов, зам. декан по Изследвания и иновации и Международно сътрудничество на Технически университет, София.
В 31 сесии на 24 секции в Русе (320 доклада), авторите обсъдиха своите виждания във всички научни направления и професионални области, в които работи университета. Научните доклади и дискусии със сигурност ще допринесат за задълбочаване на разбирането, свързано с различни аспекти на регионалната икономическа трансформация въз основа на прилагането на иновативни стратегии и подходи към новите индустрии, цифровата икономика, обществото и връзките му с бизнес средата и качеството на живот.
След двойно анонимно рецензиране, доклади със значителен принос ще бъдат предложени за публикуване в списания с импакт фактор и тематични издания, разпространявани в много библиотеки в България и в чужбина, регистрирани в NACID и COBIS. Всички останали доклади, успешно преминали международното двойно рецензиране, ще бъдат публикувани в поредното издание на Трудове на Русенския университет, включено в международната база данни ISSN.
За повече информация:
Зам.-ректор по научноизследователската дейност: проф. д-р Диана Антонова, 0878822303